Zagraniczne profity trzeba wykazać w złotych
Ustalając kurs właściwy do przeliczenia przychodów lub kosztów wyrażonych w walucie obcej, nie wolno kierować się tylko dniem wystawienia potwierdzającego je dokumentu. Może go wyznaczać moment powstania obowiązku podatkowego.
Krzysztof Burzyński doradca podatkowy w Baker Tilly i TGC Corporate Lawyers
Paweł Turek doradca podatkowy w Baker Tilly i TGC Corporate Lawyers
Małgorzata Górska-Welikan prawnik w Baker Tilly i TGC Corporate Lawyers
Nie zawsze decyduje data z faktury
Spółka nabyła od podmiotu z siedzibą w Stanach Zjednoczonych usługę marketingową świadczoną przez cały marzec. Usługodawca przesłał spółce fakturę wystawioną 24 marca w dolarach amerykańskich, dokumentującą wykonaną usługę. Jaki kurs waluty powinna zastosować spółka dla celów rozliczenia importu usług w Polsce?
Zgodnie z art. 31a ustawy o VAT zasadniczo do określenia podstawy opodatkowania w walucie obcej stosuje się kurs średni ogłoszony przez NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. Jeżeli jednak podatnik wystawia fakturę przed powstaniem obowiązku podatkowego, to walutę przelicza się na złote według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury.
W analizowanym stanie faktycznym obowiązek podatkowy powstał z chwilą zakończenia świadczenia usługi, tj. 31 marca, jednak jeszcze przed tą datą, 24 marca, usługodawca wystawił fakturę dokumentującą wykonaną usługę. Należy zatem rozstrzygnąć, czy do określenia podstawy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta