Dokumentacja cen transferowych musi być gotowa razem z zeznaniem rocznym
Od 1 stycznia 2017 r. rozszerzono obowiązki dokumentacyjne. Zebranie wszystkich materiałów i przygotowanie kompletnego zbioru w krótkim czasie nie będzie już w praktyce możliwe, niezależnie od liczby przeprowadzonych transakcji.
Grzegorz Garbarczyk
Przepisy obowiązujące jeszcze do końca 2016 roku nie określają wprost terminu, w jakim powinna zostać przygotowana dokumentacja cen transferowych. Wskazywały jedynie termin jej przedłożenia w przypadku kontroli – siedem dni kalendarzowych od daty zgłoszenia żądania przez organy podatkowe. Miało to skłonić podatników do przygotowywania dokumentacji cen transferowych na bieżąco (a nawet przed realizacją transakcji z podmiotem powiązanym). Efekt okazał się jednak odwrotny od zamierzeń i w efekcie wielu podatników nie przygotowywało dokumentacji cen transferowych w ogóle, licząc na to, że możliwe będzie jej sporządzenie w ciągu siedmiu dni.
Co się zmieniło
Nowelizacja ustawy o CIT z 9 października 2015 r. po raz pierwszy wprowadza wprost podstawowy termin przygotowania dokumentacji cen transferowych. Jest on zbieżny z terminem na złożenie rocznego zeznania podatkowego – czyli trzy miesiące od zakończenia roku podatkowego. Jednocześnie utrzymany został w mocy siedmiodniowy termin na przedstawienie dokumentacji cen transferowych w trakcie kontroli.
Przykład
Rok podatkowy podatnika równy jest kalendarzowemu. Przepisy obligują podatnika do posiadania gotowej dokumentacji cen transferowych za 2017 rok (dla wszystkich objętych tym obowiązkiem transakcji) do 31 marca 2018 roku, czyli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta