Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Twórcy są częścią każdego smartfona

25 kwietnia 2016 | Prawo | Paweł Rochowicz
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Fotorzepa

Jean-Michel Jarre | Polskie władze w interesie ochrony rodzimej kultury powinny nałożyć opłatę od komputerów, tabletów i innych urządzeń elektronicznych, a wpływy z niej przeznaczyć dla twórców 
– postuluje muzyk i szef międzynarodowej organizacji autorów i kompozytorów CISAC w rozmowie z Pawłem Rochowiczem.

Rz: W najnowszym pańskim utworze „Exit" pojawia się głos Edwarda Snowdena. Mówi on, że nowoczesne technologie zagrażają prywatności. Skąd pomysł na taki cytat?

Jean-Michel Jarre: Mam wiele uznania dla Snowdena za zwrócenie uwagi na to, jakim niebezpieczeństwem mogą być dla nas nowoczesne technologie, zwłaszcza w sieci. W dzisiejszym świecie wielu ludzi, zwłaszcza młodych, łatwo ulega populistycznym ideom takich polityków jak Donald Trump w USA czy Marine Le Pen we Francji. Oni po prostu odrzucają dzisiejszy porządek. Ale czy to oznacza, że zagwarantują nam bezpieczeństwo i nie użyją techniki przeciwko nam? Niekoniecznie.

Szefuje pan organizacji, która też walczy z niekontrolowanym rozprzestrzenianiem różnych treści, choć raczej artystycznych, a nie danych osobowych. Macie coś wspólnego?

Dziękuję, że dostrzegł pan takie podobieństwo. Użyłem wypowiedzi Snowdena z kilku powodów. Mamy dziś bardzo różne relacje z technologią. Możemy mieć dostęp do najświeższych informacji czy muzyki w swoim telefonie. Ciemną stroną technologii jest natomiast to, że możemy być łatwo szpiegowani. Bywa też, że ci, którzy sprzedają nam tę technologię, reklamują ją jako narzędzie wolności, a tak naprawdę może to być narzędzie zniewolenia. Słyszymy, że używając nowoczesnych urządzeń, możemy mieć dostęp do różnych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10429

Wydanie: 10429

Spis treści
Zamów abonament