Zezwolenie na przewóz ładunków nie jest importem usług
Usługa niemieckiej firmy na rzecz polskiego przedsiębiorcy polegająca na uzyskaniu kilkuletniego pozwolenia na ponadgabarytowy transport towarów po drogach na terenie Niemiec jest świadczona za Odrą.
Marcin Szymankiewicz
- Firma ABC (podatnik VAT czynny i podatnik VAT UE) świadczy usługi w zakresie międzynarodowego transportu drogowego towarów. Wystąpiła o uzyskanie zezwolenia na ponadgabarytowy przewóz ładunków na terenie Niemiec. 14 marca 2016 r. otrzymała rachunek od niemieckiej firmy na kwotę 500 euro z tytułu opłaty za stałe zezwolenie ważne trzy lata, dotyczące poruszania się tylko po drogach w Niemczech dla konkretnej naczepy. Czy taka opłata jest importem usług? – pyta czytelnik.
Analiza okoliczności sprawy nie wskazuje, że opłata uiszczona przez firmę ABC na rzecz niemieckiej firmy jest opłatą administracyjną. Uzasadniony jest zatem wniosek, że opłata za zezwolenie na ponadgabarytowy przewóz ładunków na terenie Niemiec jest opłatą za usługę. Dla prawidłowego rozliczenia VAT kluczowe jest określenie miejsca świadczenia danej usługi. Od tego zależy bowiem czy dana usługa będzie podlegać opodatkowaniu VAT w Polsce, czy nie.
W analizowanym przypadku miejscem świadczenia tej usługi nie jest – zgodnie z art. 28e ustawy o VAT – terytorium Polski, lecz miejsce położenia nieruchomości (gruntów), tj. terytorium Niemiec.
Związek z nieruchomościami
Miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta