Niewygodna rocznica
Należałoby powołać muzeum 4 czerwca 1989 roku. A w nim odtworzyć siedzibę Biura Wyborczego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność". Pracownicy muzeum w strojach z epoki udzielaliby wskazówek zwiedzającym: jak używać maszyny do pisania, jak drukować ulotki i przygotowywać klej z mąki do rozklejania plakatów...
Pamięci o zwycięstwie wyborczym „Solidarności" 4 czerwca 1989 roku nie celebrowano ani w III RP, ani w okresie zwanym IV RP. Zmianę przyniosła dopiero 20. rocznica wyborów czerwcowych w 2009 roku. Warto zatem prześledzić, co przez lata spowodowało tę długą ciszę wokół tak niezwykle ważnej w najnowszej historii Polski daty.
Czynnikiem, który niewątpliwie wpływał na tę sytuację, był paradygmat zmiany ustrojowej w Polsce panujący w latach 90. XX wieku w literaturze naukowej i powtarzany w artykułach prasowych. Była to teza o społeczeństwie polskim w 1989 roku pogrążonym w apatii i wycofaniu. Jako przesłanki wskazywano niedostatek w Polsce euforii społecznej oraz masowych demonstracji, które obserwowano w czasie jesieni ludów 1989 roku np. w Czechosłowacji czy w Niemczech.
Paradygmat o ówczesnej bierności Polaków wykluczał uznanie udziału społeczeństwa w przemianach ustrojowych w Polsce – zmiany te miały być jedynie wynikiem porozumienia światłych części elit rządowych i opozycyjnych. Paradygmat ten, chociaż błędny, zakorzenił się na długo i dopiero wytrwałej pracy części historyków i badaczy świata społecznego zawdzięczamy, że z czasem uległ zmianie. Dziś już niepodważalne jest stwierdzenie, że w czasie wyborów czerwcowych 1989 roku miał miejsce wielki narodowy zryw, który doprowadził do odzyskania przez kraj...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta