Boje o sobór
Mentalność zachodnia jest obca prawosławnej duchowości. Chrześcijaństwo wschodnie nie jest nastawione na ewangelizacyjne „eventy”, woli oddziaływać na świat poprzez liturgię, ascezę i mistykę.
Jeżeli temat nadchodzącego soboru na Krecie pojawia się w ogóle w mediach w naszym kraju, dzieje się to głównie w kontekście sporów pomiędzy poszczególnymi autokefalicznymi Kościołami prawosławnymi, które zgłosiły pretensje co do zaproponowanej przez komisje teologiczne procedur i metody pracy przyszłego zgromadzenia. W ostatnich tygodniach z uczestnictwa w soborze na Krecie wycofały się Cerkwie Bułgarii, Gruzji, Prawosławny Patriarchat Antiocheński, a na pięć dni przed rozpoczęciem obrad, największa pod względem liczby wiernych Rosyjska Cerkiew Prawosławna. Poważne zastrzeżenia co do odgórnej decyzji, jaką zwołano sobór, wyraziła również Cerkiew serbska (proponująca odłożenie obrad na bardziej „dogodny termin i warunki zewnętrzne"), a także Grecki Kościół Prawosławny.
Czy ponad 300 milionów prawosławnych na świecie czeka w najbliższych dniach i tygodniach podobna burza, która rozpętała się w siostrzanym Kościele katolickim w wyniku zmian dokonanych po Soborze Watykańskim II? Aby odpowiedzieć na tak postawione pytanie, warto cofnąć się do historii.
Od Nicei do Nicei
Czternastu biskupów obrządku łacińskiego reprezentujących papieża Hadriana I, patriarcha Konstantynopola Tarazjusz oraz urzędnicy wyposażeni w pełnomocnictwa cesarzowej Bizancjum Ireny i jej syna...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta