Pogaństwo wkracza do Kościoła
Zarzuty, jakie Tomasz Terlikowski stawia Jarosławowi Markowi Rymkiewiczowi, są nieprzekonujące. Publicysta katolicki powiela bowiem sposób myślenia poety z Milanówka.
Tomasz Terlikowski, publicysta komentujący na co dzień politykę personalną Stolicy Apostolskiej, dokumenty podpisywane przez papieża Franciszka, i tonujący niepokój katolików wobec zmian dyscypliny kościelnej w wypadku przekroczeń szóstego przykazania, wystąpił ostatnio w roli krytyka literackiego, który podsumowuje „teologię" znanego z prawicowych przekonań pisarza. I odsłonił się jako niespodziewanie wnikliwy znawca zawartości ideowej dzieł Jarosława Marka Rymkiewicza. Autor „Łże-proroka Polaków" („Plus Minus", 4–5 czerwca 2016) specjalizuje się od lat w problematyce Kościoła, zwłaszcza ekumenizmu – tego, którego wykładnia znajduje się w dokumentach ostatniego Soboru i jaki praktykowany jest zgodnie „z duchem" Soboru.
Diagnoza Terlikowskiego dotycząca otchłani mroków duchowych, jakie spowijają twórczość jednego z największych mistrzów współczesnej polskiej literatury, i jego konsekwentnej postawy moralnej – czy właśnie „religijnej", co autor stara się wykazać – która wydaje się apoteozą pierwotnej natury człowieka, zwłaszcza zaś zemsty i ciemnych instynktów właściwych raczej żywiołowi etnicznemu niż narodowemu, jest godna uwagi.
Kult papieża Polaka
Jarosław Marek Rymkiewicz nie jest jednak jedynym człowiekiem w Polsce – jakby (pośrednio) wynikało...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta