Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jedna Pamięć, wiele Pamięci

16 lipca 2016 | Plus Minus | Łukasz Lubański Wojciech Stanisławski
Jaka powinna być opowieść o polskiej przeszłości? Od lewej: Paweł Ukielski, Dariusz Stola, Jan Ołdakowski, Paweł Machcewicz, Wojciech Stanisławski i Dominik Zdort
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Fotorzepa
Jaka powinna być opowieść o polskiej przeszłości? Od lewej: Paweł Ukielski, Dariusz Stola, Jan Ołdakowski, Paweł Machcewicz, Wojciech Stanisławski i Dominik Zdort
autor zdjęcia: Mirosław Owczarek
źródło: Plus Minus

Czy możemy uciec od historii? Czy w muzeum jest miejsce na elementy wojny kulturowej? Czy państwo powinno mieć własną narrację historyczną? – dyskutują dyrektorzy i twórcy powstałych ostatnio muzeów.

Dominik Zdort (redakcja „Plusa Minusa"): Pretekstem do naszej dyskusji jest prestiżowa nagroda European Museum of the Year Award, przyznana w kwietniu Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Korzystając z tego pretekstu, porozmawiajmy o tym, czym mają być muzea w XXI wieku. Jak mają upowszechniać historię, prezentować pewne jej wizje?

Dariusz Stola (dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN): Oprócz nagrody europejskiego muzeum roku, najważniejszej nagrody muzealnej w Europie, otrzymaliśmy też – od Europejskiej Akademii Muzealnej – drugą najważniejszą nagrodę, która zostanie nam wręczona jesienią. Podkreślono, że nasze muzeum jest całościowe, że wyróżnia się wielością pól działania i jest czymś znacznie więcej niż wystawą stałą.

Jedno jury powiedziało, że Muzeum Historii Żydów Polskich to muzeum totalne. Drugie zwróciło uwagę na różne rodzaje naszej działalności. Natomiast zarówno jedno, jak i drugie podniosło sprawę wewnętrznego napięcia pomiędzy upamiętnieniem ofiar Zagłady a instytucją edukacyjną, mówiącą o historii.

Na podstawie wykonanych badań wiemy, że wiele osób nie chce przyjść do naszego muzeum, bojąc się, że jest to muzeum Holokaustu. To nie tak, że Polacy mają obiekcje co do Holokaustu. Po prostu chcą spędzać miło czas. Wielu ludzi traktuje instytucje kultury jako miejsce...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10498

Wydanie: 10498

Zamów abonament