Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Płetwy zagłady, szczęki strachu, czyli rekin w opałach

16 lipca 2016 | Plus Minus | Krzysztof Kowalski
Fot. Pete Oxford
źródło: AFP
Fot. Pete Oxford
W Chinach płetwy rekina osiągają cenę 700 dolarów za kilogram. Fot. Keita Iijima
źródło: AFP
W Chinach płetwy rekina osiągają cenę 700 dolarów za kilogram. Fot. Keita Iijima

Kanał telewizyjny Discovery ogłosił dni od 11 do 17 lipca tygodniem rekina, shark week. Miesięcznik „Science et vie" poszedł tym tropem i powiadamia o faktach na temat tych drapieżników, o których wiedzą z reguły tylko ichtiolodzy. W sezonie ogórkowym lepsze to niż odnajdywanie grobu lub żony Jezusa.

Niezależnie od shark week, „bez komendy", amerykańscy genetycy odkryli ostatnio nieznane dotychczas gatunki rekinów i rai. Dr Gavin Naylor z College of Charleston w Karolinie Południowej kieruje pracami zespołu badającego rolę rekinów i rai w ekosystemach morskich. Obecnie znanych jest około 1200 gatunków tych zwierząt. Nie wszystkie są drapieżnikami. Wiedza na temat liczebności poszczególnych populacji oraz związków między nimi pozostaje wciąż bardzo skromna. Chcąc to zmienić, zespół dr. Gavina Naylora pobrał próbki DNA od 4283 osobników z 574 gatunków żyjących w wodach na całym świecie. Na tej podstawie badacze ustalili związki między gatunkami, ich pokrewieństwo, ewolucję, jaką przeszły itp. Rezultaty opublikował „Bulletin of the American Museum of Natural History".

Ku zaskoczeniu badaczy uzyskany materiał genetyczny stał się podstawą do wyodrębnienia 79 nowych gatunków rekinów i rai. Ichtiolodzy nie rozpoznali ich dotychczas, ponieważ cechami zewnętrznymi nie odróżniają się od znanych gatunków. Na przykład łatwo rozpoznawalne rekiny młoty, Sphyrna lewini, to w rzeczywistości dwa gatunki. Niestety, wynika z tego, że populacja rekinów młotów jest dużo mniej liczna, niż dotychczas sądzono. Dotyczy to praktycznie wszystkich odkrytych gatunków – „zmniejszają" one...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10498

Wydanie: 10498

Zamów abonament