Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Świat nie rozumie Franciszka

16 lipca 2016 | Plus Minus | Tomasz Krzyżak
Rozmowa w bieli, w dniu powrotu Benedykta XVI do Watykanu, 2 maja 2013 r.
źródło: Osservatore Romano/AFP
Rozmowa w bieli, w dniu powrotu Benedykta XVI do Watykanu, 2 maja 2013 r.

- Dziś emerytowanego papieża Benedykta XVI chwali się za to, że zrezygnował. Podkreśla się jego odwagę, ale proszę sobie przypomnieć, jak bardzo go atakowano! Tak samo było z Janem Pawłem II, Paweł VI zaś był oskarżany o związki z masonerią i sprzyjanie komunistom - mówi Giovanni Maria Vian, dyrektor „L'Osservatore Romano"

Plus Minus: Jak we Włoszech odbierany jest papież Franciszek?

Tak jak na całym świecie, także we Włoszech bardzo się podoba. Ludzie postrzegają go jako kogoś, kto jest blisko nich. Rozumieją, że jego głównym celem jest bycie normalnym człowiekiem. Dlatego go kochają!

Nie przesadza pan? W Polsce papież Franciszek nie budzi aż takiego entuzjazmu.

Myślę, że duży wpływ na postrzeganie Franciszka przez Polaków ma długi pontyfikat Jana Pawła II. On był wielką sławą i chlubą Polski. Pozostała w was tęsknota za nim, więc trudno wam przyjąć jego następcę. Warto pamiętać, że to papież Franciszek dokonał kanonizacji Jana Pawła II. Ci dwaj papieże w wielu sprawach są do siebie podobni. Podobne słowa wypowiedzieli tuż po wyborze na biskupa Rzymu. Wojtyła w październiku 1978 roku mówił, że kardynałowie wybrali człowieka z dalekiego kraju, który jest bliski sercu Kościoła. A Bergoglio w marcu 2013 roku stwierdził, że kardynałowie znaleźli go na końcu świata...

A jednak papież Franciszek kanonizował Jana Pawła II razem z Janem XXIII. W Polsce dało się słyszeć głosy niezadowolenia.

Ależ ta decyzja w niczym nie umniejsza wielkości Jana Pawła II! Ja widzę w tym podkreślenie kontynuacji. To taki powrót do źródeł. Kto po papieżu Polaku wyobrażał sobie papieża Niemca? A to taki symbol pojednania. Symboliczne zakończenie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10498

Wydanie: 10498

Zamów abonament