Inicjatywa potwierdzenia pracy szczególnej należy do pracownika
formalności | Pracodawca musi wystawić świadectwo wykonywania prac w szczególnych warunkach lub zamieścić informację o wykonywaniu takich zajęć w świadectwie pracy na wniosek zainteresowanego. Zygmunt Łobejko
- Czy pracodawca musi wystawić świadectwo pracy w szczególnych warunkach dla każdego pracownika, który w takich warunkach pracował, czy robi to tylko na wniosek zainteresowanego? – pyta czytelnik.
W myśl art. 116 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2016 r., poz. 887 ze zm.; dalej: ustawa emerytalna) postępowanie w sprawach świadczeń wszczyna się na podstawie wniosku zainteresowanego, chyba że ustawa stanowi inaczej.
Do wniosku w sprawie przyznania świadczeń powinny być dołączone dowody uzasadniające prawo do świadczeń i ich wysokości, określone w rozporządzeniu ministra do spraw zabezpieczenia społecznego.
Zgodnie z art. 125 ustawy emerytalnej pracodawcy obowiązani są m.in. do:
1) współdziałania z pracownikiem w gromadzeniu dokumentacji niezbędnej do przyznania świadczenia oraz
2) wydawania pracownikowi lub organowi rentowemu zaświadczeń niezbędnych do ustalenia prawa do świadczeń i ich wysokości.
Odrębny papier
Artykuł 125a ust. 2 ustawy emerytalnej nakłada na płatnika wymóg wystawienia dokumentów (zaświadczeń) w celu udowodnienia okresów pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, okresów pracy górniczej oraz na kolei. Może to zrobić w:
- świadectwie pracy lub
-...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta