Nowe przepisy nie ukrócą nielegalnego zatrudniania w firmach
Brak pisemnego potwierdzenia warunków pracy zatrudnionemu może się skończyć dla szefa karami. Chyba że powie, iż to umowa o dzieło – pisze sędzia.
1 września wejdzie w życie ustawa z 13 maja 2016 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy. Nakłada ona na pracodawców, którzy nie zawarli z pracownikami pisemnej umowy o pracę, obowiązek potwierdzenia im na piśmie ustaleń co do stron umowy, jej rodzaju oraz jej warunków przed dopuszczeniem pracownika do pracy. Niewykonanie tego obowiązku stanowić będzie wykroczenie zagrożone surową karą grzywny – od 1 tys. do 30 tys. zł.
Obecnie, jeżeli umowa o pracę nie została zawarta z zachowaniem formy pisemnej, pracodawca powinien potwierdzenia tego dokonać najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika (art. 29 § 2 k.p.). Pracodawca zatrudniający pracownika bez pisemnej umowy o pracę i bez pisemnego potwierdzenia warunków pracy w razie ujawnienia tego faktu przez inspektora pracy w czasie kontroli może zatem oznajmić, że to właśnie pierwszy dzień...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta