Referendum Okrągłego Stołu
Wyobraźmy sobie, że po podpisaniu umów Okrągłego Stołu w Polsce 5 kwietnia 1989 roku zostają one poddane pod referendum.
Wyobraźmy sobie również, że opublikowane zostają tajne i nieformalne umowy. Cały naród w powszechnym, wolnym i uczciwym referendum musi się na ich temat wypowiedzieć. W czasie referendum trzeba by odpowiedzieć tylko na jedno pytanie: „Czy popierasz umowy, by zakończyć konflikt i razem budować mocny i stały pokój społeczny?".
Nigdy nie poznamy odpowiedzi na pytanie z niedoszłego referendum. Niektórzy twierdzą, że wybory 4 czerwca były takim referendum i że tego dnia zaczął się w Polsce nowy ustrój. Można by się zgodzić, że pierwsza tura wyborów byłą jakąś formą referendum, którego wyniki zostały jednak przez autorów umów odrzucone.
Mam nadzieję, że wśród moich czytelników są i tacy młodzi (poniżej 45 lat) ludzie, którzy nie pamiętają dokładnie, jaki był wynik wyborów....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta