Paragon fiskalny jest dowodem księgowym tylko wyjątkowo
Jeżeli zakup towarów handlowych za granicą został udokumentowany wydrukiem z kasy fiskalnej, to polski podatnik nie może takiego wydatku wpisać w podatkowej księdze. Powinien zwrócić się do sprzedawcy o wystawienie faktury.
- Prowadzę działalność gospodarczą m.in. w zakresie sprzedaży detalicznej środków czystości. Podatek dochodowy rozliczam na zasadach ogólnych, prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą kasową. Towary handlowe kupuję m.in. w centrach handlowych na terenie Niemiec. Niestety, na dowód zakupu kontrahenci niemieccy wystawiają mi tylko paragony z kasy fiskalnej. Mimo podejmowanych starań z mojej strony kontrahenci nie chcą wystawić faktur i rachunków, tłumacząc np., że fakturę mogą wystawić tylko dla podatnika VAT zarejestrowanego jako podatnik VAT UE, a takim nie jestem. Na otrzymywanych paragonach fiskalnych widnieją dane sprzedawcy, w tym numer identyfikacyjny dla celów VAT oraz nazwy artykułów i ich ceny. Na odwrocie paragonu uzupełniam swoje dane (m.in. adres), przybijając pieczątkę oraz wpisując rodzaj zakupionego towaru i jego wartość w przeliczeniu na polskie złote. Czy otrzymany paragon spełnia wymogi dowodu księgowego i w konsekwencji, czy stanowi podstawę księgowania w podatkowej księdze przychodów i rozchodów jako koszt uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej? – pyta czytelnik.
Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta