Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ograniczenia Polskiego Funduszu Rozwoju

23 lutego 2017 | Ekonomia
Sławomir Horbaczewski
autor zdjęcia: Waldemar Kompała
źródło: Rzeczpospolita
Sławomir Horbaczewski

PFR powinien się skupić na wsparciu prywatnego biznesu, który znacznie skuteczniej niż firmy państwowe inwestuje pieniądze – pisze ekspert.

Sławomir Horbaczewski

Polski Fundusz Rozwoju (PFR), utworzony w 2016 r., potęguje i integruje działania państwa w obszarze szeroko pojętego wsparcia samorządów i rozwoju kraju poprzez inwestycje bezpośrednie oraz finansowanie przedsiębiorstw i wspomaganie ich rozwoju, w tym ekspansji zagranicznej. Podobne instytucje są w innych krajach, np. niemiecka Grupa KfW (Kreditanstalt für Wiederaufbau) lub francuska Grupa CDC (Caisse des Dépôts et Consignation). Co znamienne, instytucje te są tym bardziej aktywne, im bardziej ekspansywna jest gospodarka kraju, w którym funkcjonują.

Istotne jest wsparcie, jakiego udziela państwo niemieckie przedsiębiorcom w rozwoju zagranicznym oraz eksporcie towarów i usług. Trudno uznać niemiecką gospodarkę i firmy za mało innowacyjne, a ich produkty za niekonkurencyjne na światowych rynkach, a jednak państwo udziela im szerokiego wsparcia.

Jak to robią inni

W odniesieniu do atrakcyjnych (o dużej wartości lub znaczeniu gospodarczym i strategicznym) umów eksportowych udzielane są atrakcyjne formy finansowania nabywcy, co jest często koronnym argumentem za wyborem danej oferty handlowej (rozwiązania takie, stosowane przez liczące się państwa, automatycznie stawia ich firmy w uprzywilejowanej pozycji wobec konkurencji).

Mechanizmem wsparcia ekspansji zagranicznej firm jest bezpośrednie znaczące finansowanie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10683

Wydanie: 10683

Spis treści
Zamów abonament