Piękne umysły i kolor skóry
„Ukryte działania" to prawdziwa historia trzech Afroamerykanek, które przyczyniły się do podboju Kosmosu.
Kino niemal od zawsze pokazywało życie sławnych postaci, a ich biografie, często wzbogacane inwencją scenarzystów, przyciągały do kin tłumy widzów. Dziś to już sprawdza się rzadziej. Teraz triumfuje „historia oparta na faktach".
Takie zdanie pojawia się coraz częściej, bo współczesne kino chętniej żywi się autentycznymi wydarzeniami. I nie jest to wynik braku oryginalnych pomysłów scenariuszowych. To wpływ burzliwego rozwoju kina dokumentalnego prezentowanego szeroko nie tylko w telewizji, ale – co kiedyś było rzadkością – i w kinach.
Katherine G. Johnson, Dorothy Vaughan, Mary Jackson – nazwiska tych trzech Afroamerykanek pracujących w NASA przez lata nie były szerzej znane. Za sprawą książki Margot Lee Shetterly „Ukryte działania", a przede wszystkim zrealizowanego na jej podstawie filmu Theodore'a Melfiego („Mów mi Vincent") wiedzą o nich miliony.
Koniec lat 50. XX wieku. Między dwoma mocarstwami trwa zacięty wyścig o prymat w Kosmosie. Radzieckie sputniki fotografują amerykańską ziemię, budząc – stymulowany...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta