Poglądy polityczne nie mogą być powodem zwolnienia
Jedyną przyczyną wprowadzenia konstrukcji wygaśnięcia stosunku pracy może być reorganizacja pracodawcy. Ta instytucja nie może służyć jako arbitralny instrument do eliminacji osób, które mają inne poglądy polityczne względem przełożonych czy kadry zarządzającej.
Co do zasady wyznawanie poglądów politycznych – lewicowych, prawicowych, centralnych – nie może stanowić uzasadnionej przyczyny rozwiązania stosunku pracy z pracownikiem. Wynika to bezpośrednio z jednej z naczelnych zasad pracy – tj. zasady niedyskryminowania w zatrudnieniu. Art. 183a kodeksu pracy zakazuje dyskryminacji bezpośredniej lub pośredniej. Zakaz dyskryminacji obejmuje wszystkie etapy stosunku pracy, tj. zarówno nawiązanie, trwanie, jak i zakończenie stosunku pracy.
Roszczenia zwolnionego
Na podstawie art. 183d k.p. osoba, wobec której pracodawca naruszył zasadę równego traktowania w zatrudnieniu, ma prawo do odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę, ustalane na podstawie odrębnych przepisów (w 2017 r. wynosi ono 2000 zł brutto).
Pracownik ma 21 dni na wniesienie odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę lub oświadczenia o rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia. Co istotne – jeżeli uważa, że przyczyna wypowiedzenia lub rozwiązania z nim umowy albo kryterium doboru do zwolnienia zastosowane przez pracodawcę były...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta