Jak rozliczyć usługę podatnika zwolnionego dla zagranicznej firmy
Przedsiębiorca korzystający ze zwolnienia podmiotowego, który naprawia laptop dla biznesmena z Niemiec, powinien wystawić fakturę bez stawki i kwoty podatku, ale z adnotacją „odwrotne obciążenie" oraz jego numerem VAT-UE. Tomasz Krywan
- Polski podatnik (osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą) korzysta ze zwolnienia z VAT ze względu na wartość sprzedaży i w związku z tym nie jest zarejestrowany jako podatnik VAT. Podatnik ten otrzymał od niemieckiej firmy zlecenie naprawy laptopa. W jaki sposób powinien udokumentować taką usługę? Czy w związku z jej świadczeniem polski podatnik jest obowiązany do zarejestrowania się jako podatnik VAT UE lub do złożenia jakiejś deklaracji VAT? – pyta czytelnik.
Opodatkowaniu VAT w Polsce podlega, między innymi, odpłatne świadczenie usług na terytorium Polski (zob. art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). A contrario – nie podlega opodatkowaniu VAT w Polsce odpłatne świadczenie usług poza terytorium Polski. O tym, czy świadczenie usług ma miejsce na terytorium kraju, decydują przepisy o miejscu świadczenia usług, tj. przede wszystkim art. 28a-28o ustawy o VAT.
Miejsce świadczenia
Zasadą obowiązującą przy świadczeniu usług naprawy rzeczy ruchomych jest, że miejscem świadczenia tych usług na rzecz podatnika (tj. podmiotu wykonującego samodzielnie działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów o VAT – zob. art. 15 ust. 1 ustawy o VAT) jest miejsce, w którym podatnik będący...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta