Podatku nie trzeba płacić dwa razy
Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania przewiduje warunki, które pozwalają naliczać zaliczkę od wynagrodzenia osiągniętego w Niemczech tylko w Polsce. Jeśli nie uda się ich spełnić, trzeba rozliczać się z fiskusami obydwu państw.
Zasady opodatkowania polskich pracowników oddelegowanych do pracy w Niemczech wynikają z umowy między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku, podpisaną 14 maja 2003 r. w Berlinie (dalej: Umowa). Co do zasady wynagrodzenie pracownika mającego miejsce zamieszkania na terenie Polski podlega opodatkowaniu tylko w Polsce, chyba że pracę wykonuje na terytorium Niemiec. Wówczas dochód ten można opodatkować zarówno w Niemczech, jak i w Polsce z zastosowaniem metody unikania podwójnego opodatkowania określonej w Umowie.
Istotne odstępstwo
Art. 15 ust. 2 Umowy przewiduje wyjątek od tej zasady. Wynagrodzenia polskich pracowników są opodatkowane wyłącznie w Polsce, jeśli łącznie zostaną spełnione następujące warunki:
a) pracownik przebywa w Niemczech przez okres lub okresy nieprzekraczające łącznie 183 dni podczas 12-miesięcznego okresu rozpoczynającego się lub kończącego w danym roku podatkowym, i
b) wynagrodzenie wypłaca pracodawca lub w jego imieniu ten, kto nie ma miejsca zamieszkania lub siedziby w Niemczech, oraz
c) kosztów wynagrodzenia nie ponosi zakład ani stała placówka, którą pracodawca ma w Niemczech.
Jeśli choćby jeden z tych warunków nie zostanie spełniony, wynagrodzenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta