Nie każdy kwit może być dowodem księgowym
Podstawą zapisów w ewidencji mogą być różne dokumenty. Obowiązkową zawartość poszczególnych ich rodzajów określają przepisy. Prawidłowo wystawione nie powinny zostać zakwestionowane przez organ podatkowy.
- Prowadzę działalność gospodarczą i rozliczam się z podatków na podstawie księgi przychodów i rozchodów. W biurze rachunkowym zwrócono mi uwagę na nieprawidłowe wystawianie niektórych dowodów księgowych. Co taki dokument powinien zawierać i jak powinien być wystawiony? – pyta czytelnik.
Księgi podatkowe, w tym podatkowa księga przychodów i rozchodów, są jednym z najważniejszych dowodów w postępowaniu podatkowym. Muszą być prowadzone rzetelnie – ujmowane w nich wpisy muszą odzwierciedlać stan rzeczywisty – oraz w sposób niewadliwy.
Kwestię dotyczącą wystawiania dowodów księgowych reguluje rozporządzenie ministra finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (dalej: rozporządzenie).
Zapisy w podatkowej księdze przychodów i rozchodów należy ujmować w języku polskim i w walucie polskiej. Jednocześnie ustawodawca wskazał, że zapisów należy dokonywać w sposób staranny, czytelny i trwały, na podstawie prawidłowych i rzetelnych dowodów.
Przetłumacz i przelicz na złote
Dowód księgowy powinien być sporządzony w języku polskim, a jego treść musi być pełna i zrozumiała. Dopuszczalne jest stosowanie skrótów ogólnie przyjętych.
Jeśli w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta