Publiczne dofinansowanie w księgach
Środki pieniężne otrzymane tytułem dofinansowania nabycia lub wytworzenia środków trwałych, w tym także w budowie, oraz prac rozwojowych zalicza się – co do zasady – do rozliczeń międzyokresowych przychodów.
Dofinansowanie publiczne jest nieodpłatną i bezzwrotną pomocą finansową, udzieloną danemu podmiotowi ze środków publicznych. Po otrzymaniu dofinansowania na przedsiębiorcy ciąży obowiązek wykorzystania środków finansowych zgodnie z celem, na jaki zostały przyznane oraz z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawnymi. Środki wykorzystane niezgodnie z przeznaczeniem, pobrane nienależnie lub w nadmiernej wysokości podlegają zwrotowi do budżetu państwa. Generalnie, z punktu widzenia prawa bilansowego, dofinansowanie może odnosić się do przychodów lub do aktywów:
1. W pierwszym przypadku, służy ono pokryciu bieżącej działalności operacyjnej przedsiębiorcy, obejmującej obrót towarami, wyrobami i usługami.
2. W drugim przypadku, dofinansowanie przeznaczone jest na nabycie, budowę lub modernizację aktywów trwałych (środków trwałych, w tym w budowie oraz wartości niematerialnych i prawnych).
Otrzymanie i właściwe rozliczenie dofinansowania do aktywów uwarunkowane jest wydatkowaniem środków publicznych, zgodnie z ich przeznaczeniem, uwzględniającym:
- typ subsydiowanych aktywów,
- okres, w którym aktywa te powinny zostać nabyte, wybudowane lub użytkowane,
- miejsce ich lokalizacji (składowania).
Specyficzną kategorią dofinansowania jest refundacja kosztów wyposażenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta