Parkowanie auta pod domem handlowca nie wyklucza pełnego odliczenia
Wykorzystanie samochodu służbowego na dojazd pracownika z miejsca zamieszkania do miejsca wykonywania pracy wyjątkowo można uznać za związane z działalnością gospodarczą podatnika. Odstępstwo to powinno być jednak uzasadnione stanem faktycznym danej sprawy.
Spór w sprawie dotyczył wykładni ustawy o VAT w zakresie prawa do pełnego odliczenia podatku. We wniosku o interpretację spółka wyjaśniła, że zajmuje się handlem i zatrudnia pracowników w charakterze przedstawicieli handlowych na terenie całej Polski. W jednym z województw ma lokal, ale pracownik zaczyna i kończy dzień w swoim mieszkaniu, które jest oddalone 30 km od tego wynajmowanego. Przekonywała, że jest to uzasadnione. Rejon, który obsługuje pracownik, jest bowiem w tej części województwa, w której jest mieszkanie, a nie w tej, w której jest siedziba spółki. Pracownik ma do dyspozycji auto firmowe.
Spółka nadzoruje użytkowanie samochodu wyłącznie do celów działalności gospodarczej. Istnieją okoliczności obiektywnie potwierdzające brak wykorzystania pojazdu do użytku prywatnego pracownika (system GPS, regulamin wykorzystywania pojazdu). Spółka prowadzi też ewidencję przebiegu samochodu, o której mowa w art. 86a ust. 7 ustawy o VAT, wykluczającą użycie samochodu do celów prywatnych pracownika. Uważała, że w tej sytuacji ma prawo do odliczania 100 proc. VAT od paliwa i innych wydatków związanych z eksploatacją aut firmowych, mimo że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta