Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Lojalka w umowie o pracę

01 czerwca 2017 | Praca i ZUS | Michał Synowiec

Zakaz prowadzenia działalności konkurencyjnej nie musi stanowić odrębnego dokumentu od umowy o pracę. Klauzule lojalnościowe są wystarczające do skutecznego egzekwowania przez pracodawców swoich praw.

Zakaz prowadzenia działalności konkurencyjnej przez pracownika, popularnie zwany lojalką, oznacza, że pracownik nie może prowadzić działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy ani też świadczyć pracy w ramach stosunku pracy lub na innej podstawie na rzecz podmiotu prowadzącego taką działalność. Zakaz ten może obejmować okres zatrudnienia, jak i czas po jego ustaniu.

Ten drugi rodzaj zakazu konkurencji można zastosować wyłącznie wobec pracowników posiadających dostęp do szczególnie ważnych informacji pracodawcy, których ujawnienie mogłoby narazić firmę na szkodę. Nie ulega też wątpliwości, że zakaz konkurencji po ustaniu zatrudnienia ma większe znaczenie praktyczne dla pracodawców niż ten w trakcie zatrudnienia, bo ryzyko przejścia pracownika do konkurencji jest wtedy największe.

Ustalenia stron

Zgodnie z art. 1011 kodeksu pracy podstawą zakazu konkurencji jest odrębna umowa. Wobec takiego brzmienia przepisu nasuwa się wniosek, że lojalka musi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10764

Wydanie: 10764

Spis treści
Zamów abonament