Pomnik polskiego rynku kapitałowego
Leszek Koziorowski | Bardzo rzadka akcja kosztuje co najmniej 5 tys. zł – mówi kolekcjoner historycznych papierów wartościowych
Rz: Opracował pan i wydał „Katalog spółek akcyjnych Polski międzywojennej i akcji emitowanych przez te spółki". Co czytelnik w nim znajdzie?
Leszek Koziorowski: W katalogu znajdują się wszystkie polskie spółki akcyjne, które podjęły działalność na terenie RP w okresie między 11 listopada 1918 r. a 1 września 1939 r., w granicach kraju sprzed aneksji Zaolzia. Jest ich w sumie 2494. Katalog identyfikuje też 5044 akcje znane kolekcjonerom w chwili obecnej. Takie, które możemy opisać na podstawie wiarygodnych materiałów źródłowych. Zostały zamieszczone zdjęcia 476 akcji, co do zasady unikatowych. Ok. 60 proc. z nich pochodzi z mojej kolekcji. Pozostałe są własnością muzeów, bibliotek oraz innych kolekcjonerów. Jeśli chodzi o akcje opisane w katalogu, niemal dokładnie połowa z nich znajduje się w moich zbiorach.
Kolekcjonerzy co roku odkrywają kolejne zabytkowe akcje.
Jeszcze pięć lat temu na rynek kolekcjonerski trafiało rocznie ok. 50 nieznanych wcześniej papierów. W ostatnich latach jest ich coraz mniej, zwykle ok. 20 – 30 rocznie.
Będą kolejne tomy?
Będą kolejne obszerniejsze wydania w miarę odnajdywania dokumentów. Jeśli po dziesięciu latach przybędzie 200 – 500 kolejnych papierów, wtedy trzeba będzie „Katalog" uzupełnić.
„Katalog"...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta