Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak wycenić towary przy utracie zwolnienia w VAT

01 czerwca 2017 | Dobra Firma | Marcin Szymankiewicz

Podatnik, który do tej pory księgował zakupy w kwocie brutto, ma prawo do korekty nieodliczonego podatku w momencie, gdy zmienia się jego status po przekroczeniu progu 200 tys. zł sprzedaży. Marcin Szymankiewicz

- Na 31 grudnia 2015 r. sporządziłam inwentaryzację towarów (handlowych) w cenach brutto, ze względu na korzystanie ze zwolnienia podmiotowego w VAT. W maju 2016 r., z uwagi na przekroczenie limitu sprzedaży, zarejestrowałam się jako podatnik VAT czynny. Na dzień przejścia na VAT sporządziłam inwentaryzację i odliczyłam VAT od ustalonego stanu magazynowego. W jakich cenach powinnam sporządzić inwentaryzację towarów na 31 grudnia 2016 r. – netto czy brutto? Jeśli prawidłowa jest wartość netto to rozumiem, że w podatkowej księdze przychodów i rozchodów powinnam ująć kwotę VAT, którą odliczyłam od zinwentaryzowanego towaru w deklaracji VAT-7 za maj, jako zmniejszenie kosztów w kol. 13? – pyta czytelniczka.

Stosownie do art. 23 ust. 1 pkt 43 lit. a tiret pierwsze ustawy o PIT, podatku od towarów i usług nie uważa się za koszty uzyskania przychodów. Jednak podatek naliczony jest kosztem podatkowym, jeżeli podatnik jest zwolniony od podatku od towarów i usług lub nabył towary i usługi w celu wytworzenia albo odprzedaży towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku od towarów i usług.

Podatnicy zwolnieni podmiotowo nie mają prawa do odliczenia podatku naliczonego od nabywanych towarów i usług. Dotyczy to m.in. nabywanych towarów handlowych. Wygenerowany przy ich nabyciu podatek naliczony może być kosztem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10764

Wydanie: 10764

Spis treści
Zamów abonament