W każdej formie, byle jednoznacznie
To, w jaki sposób przełożony wezwie wypoczywającego pracownika do firmy, jest sprawą drugorzędną. Najważniejsze, żeby jego polecenie stawienia się w pracy było wyraźne i nie budziło wątpliwości.
Decyzja przełożonego o odwołaniu z urlopu musi być jednoznaczna i niebudząca jakichkolwiek wątpliwości. Przepisy nie przewidują w tym względzie obowiązku złożenia oświadczenia woli na piśmie, zatem złożenie jej w innej formie jest dopuszczalne i nie może być kwestionowane przez pracownika.
Także dokumentowa
Warto przypomnieć, że od jesieni 2016 r. – oprócz formy pisemnej – w prawie cywilnym funkcjonuje instytucja dokumentowej formy czynności prawnych. Tego typu formę czynności z pewnością można zastosować przy odwoływaniu z urlopu. Nie ma zatem przeszkód, aby pracodawca odwołał pracownika korzystając z poczty elektronicznej czy wiadomości sms. Zgodnie z art. 61 § 2 kodeksu cywilnego oświadczenie woli wyrażone w postaci elektronicznej jest złożone innej osobie z chwilą, gdy wprowadzono je do środka komunikacji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta