Podatnik ma prawo brać czynny udział w zbieraniu dowodów w jego sprawie
Organy podatkowe mają obowiązek tak prowadzić postępowanie, aby zagwarantować jego uczestnikowi realny wpływ na przeprowadzane ustalenia. Korzystanie z tego uprawnienia daje stronie możliwość zadbania o swoje interesy.
W rozstrzyganiu spraw podatkowych fundamentalne znaczenie mają ogólne zasady postępowania podatkowego. Podatnicy często nie wiedzą jak wykorzystać je w praktyce, podczas gdy mają one bardzo duże znaczenie dla ochrony ich interesów. Zasada czynnego udziału strony w postępowaniu została wyrażona w art. 123 § 1 ordynacji podatkowej (dalej: o.p.) i mówi, że organy podatkowe zobowiązane są zapewnić stronom czynny udział w każdym stadium postępowania.
Organy podatkowe rozstrzygają sprawy podatkowe dotyczące praw i obowiązków podatników w formie decyzji. Najczęściej są to akty związane z wymiarem podatków. Polski system podatkowy opiera się głównie na deklaracjach, w których podatnicy obliczają kwotę do zapłacenia. Niekiedy organy kwestionują te rozliczenia w wyniku podjętych czynności sprawdzających lub kontroli podatkowej. Wydanie decyzji jest formalnym warunkiem dochodzenia wyższej kwoty podatku. Natomiast podjęcie rozstrzygnięcia musi nastąpić po przeprowadzeniu postępowania podatkowego tak, aby mogła zapaść decyzja:
1) odpowiadająca rzeczywistej sytuacji podatnika;
2) zgodna z obowiązującymi przepisami prawa.
Przykład
Pan Jan Borowski nie złożył deklaracji na podatek od środków transportowych na rok 2017. W związku z tym organ podatkowy wszczął postępowanie w sprawie określenia zobowiązania podatkowego,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta