Jakie informacje powinny zawierać korekty JPK
DANE | Resort finansów planuje zmiany w jednolitym pliku kontrolnym dla ewidencji VAT i rozpoczęło otwartą dyskusję w tym zakresie. Mierząc się z wizją przyszłości sprawozdawczości VAT, trzeba uwzględnić kwestie praktyczne, np. korekty plików.
Dostrzegając praktyczne problemy związane ze składaniem plików JPK_VAT i uwzględniając fakt, że od stycznia 2018 r. obowiązek ten obejmie również mikroprzedsiębiorców, resort finansów uruchomił konsultacje podatkowe, których celem jest dokonanie optymalnych (z perspektywy podatników i fiskusa) zmian w JPK_VAT. To dobra okazja do dyskusji o kluczowych zagadnieniach w tym obszarze. A ponieważ w Polsce „VAT korektą stoi", wskazane wydaje się poruszenie w pierwszej kolejności problematyki składania korekt plików JPK_VAT za okresy przeszłe. Zwłaszcza mając w pamięci wzmiankowany przez resort finansów pomysł przejęcia przez JPK_VAT funkcji i roli deklaracji VAT.
Piąta korekta deklaracji, n-ta wersja pliku JPK
Aż do stycznia 2017 r. nie było możliwości systemowego rozróżnienia pliku JPK_VAT składanego po raz pierwszy (plik pierwotny) od jego korekty (odzwierciedlającej złożoną korektę deklaracji VAT). W praktyce, aby odróżnić plik pierwotny od kolejnych korekt, fiskus porównywał daty sporządzenia plików składanych za ten sam okres przez tego samego podatnika, co zdecydowanie utrudniało identyfikację danej korekty, jej powiązanie z korektą deklaracji, i analizę danych. Problem ten został częściowo rozwiązany w drugiej wersji JPK_VAT (w styczniu 2017 r.). Obecnie istnieje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta