Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy niepewność w rozliczeniu podatku da się ująć w sprawozdaniu

23 sierpnia 2017 | Ekspert księgowego | Emil Kowalik
źródło: Rzeczpospolita
Są dwie metody wyceny wymiaru podatku
źródło: Rzeczpospolita
Są dwie metody wyceny wymiaru podatku

WYCENA | Komitet ds. Interpretacji MSSF zajął się kwestią wpływu zmian w przepisach podatkowych na obraz sytuacji majątkowej przedsiębiorstw. Przyczynił się do tego brak jednolitej praktyki tym zakresie.

W styczniu 2014 roku do agendy Rady Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR) dodano zagadnienie związane z podatkiem dochodowym i stosowaniem przepisów Międzynarodowego Standardu Rachunkowości 12 „Podatek dochodowy". W rezultacie konsultacji branżowych oraz analiz, płynących przede wszystkim z praktyki gospodarczej Stanów Zjednoczonych, 7  czerwca 2017 roku RMSR opublikowała Interpretację Komitetu ds. Interpretacji MSSF (IFRIC) nr 23 zatytułowaną „Niepewność w zakresie sposobów ujmowania podatku dochodowego". Znajdzie ona zastosowanie za okres rozpoczynający się 1  stycznia 2019 roku albo później (możliwe wcześniejsze zastosowanie) i wpływa na rozpoznanie i wycenę bieżącego oraz odroczonego podatku dochodowego.

Niepewność należy zastąpić ryzykiem

W sensie ekonomicznym niepewność występuje wtedy, gdy nie jest znane prawdopodobieństwo wystąpienia zdarzeń ani nie da się go oszacować. Na przykład, firma mierzy się z niepewnością, gdy zaciąga zobowiązanie w walucie euro tuż przed wyborami prezydenckimi we Francji, albo gdy zawiązuje rezerwę z tytułu odroczonego podatku dochodowego od osób prawnych w przeddzień wydania przełomowej interpretacji podatkowej CIT, nieznanej na koniec okresu sprawozdawczego. Czy w takich sytuacjach można określić racjonalną strategię dla podejmującego decyzję, czy należy nic nie robić zdając się na ślepy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 108330

Spis treści

Monitor Południowy

Zamów abonament