Wycena akcji zależy od ich kwalifikacji
Udziały zaliczane do krótko- i długoterminowych aktywów finansowych wycenia się na dzień bilansowy według ceny nabycia pomniejszonej o odpisy z tytułu trwałej utraty wartości lub w wartości godziwej. Różnie są prezentowane skutki wyceny.
Akcje to papiery wartościowe, które są emitowane przez spółkę akcyjną. Potwierdzają nabycie przez inwestorów praw o charakterze majątkowym, takich jak prawo do udziału w zyskach (dywidendy), prawo do udziału w podziale majątku w przypadku likwidacji spółki czy prawo pierwszeństwa poboru akcji nowej emisji oraz prawa niemajątkowe, przede wszystkim prawo głosu, np. w walnym zgromadzeniu akcjonariuszy.
Korzyść ekonomiczna
Ustawa o rachunkowości (uor) w art. 3 ust. 1 pkt 17 określa inwestycje jako aktywa nabyte w celu osiągnięcia korzyści ekonomicznych, wynikających z przyrostu wartości tych aktywów, uzyskania z nich przychodów w formie odsetek, dywidend (udziałów w zyskach) lub innych pożytków, a w szczególności aktywa finansowe oraz te nieruchomości oraz wartości niematerialne i prawne, które nie są użytkowane przez jednostkę, lecz zostały nabyte w celu osiągnięcia tych korzyści. Zgodnie z tą definicją nabycie akcji z zamiarem ich odsprzedaży i osiągnięcia zysku z tytułu wzrostu ich kursu należy niewątpliwie zakwalifikować do inwestycji długo- lub krótkoterminowych, w zależności od tego, czy sprzedaż akcji nastąpi w ciągu 12 miesięcy od ich nabycia, czy później. Należy pamiętać, że w przypadku zakupu akcji, które znajdują się w publicznym obrocie, stosowny zapis w księgach powinien zostać wprowadzony nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta