Chcemy wyjaśnić wątpliwości prezydentowi
W ciągu 15 lat na Siły Zbrojne zostanie przekazane ponad pół biliona złotych – mówi wiceszef resortu obrony Tomasz Szatkowski.
Rz: Strategiczny Przegląd Obronny (SPO) zakreśla zakres rozwoju Sił Zbrojnych na kolejnych 15 lat, przewiduje m.in. zbudowanie armii liczącej 200 tys. żołnierzy, znaczny wzrost środków na modernizację sił zbrojnych. Od kiedy będziemy wydawali na wojsko 2,5 proc. PKB?
Tomasz Szatkowski, wiceminister obrony narodowej: Propozycja legislacyjna ministra Antoniego Macierewicza, która została przyjęta przez Radę Ministrów, jest procedowana w Sejmie przy publicznym wsparciu tej inicjatywy przez pana prezydenta. Zakłada ona, że do wydatków na poziomie 2,5 proc. PKB dojdziemy stopniowo w 2030 roku. Ale już w przyszłym roku zwiększymy podstawę obliczenia 2 proc., odnosząc je do roku planistycznego, a nie poprzedniego. Wtedy osiągniemy ustawowe wymaganie minimum 2 proc. PKB według metodologii natowskiej. Następny wzrost podstawy – poziom 2,1 proc. PKB – osiągniemy w roku 2020, w kolejnych latach wydatki nadal stopniowo będą wzrastały.
O ile zwiększone będą wydatki na wojsko w przyszłym roku?
O około 2 mld zł więcej, niż gdyby to wynikało z obecnie obowiązującej podstawy prawnej. W sumie będzie to blisko 4 mld więcej niż w tym roku.
Na jakim etapie jest realizacja przygotowanej przez pana koncepcji obronnej RP?
Koncepcja obronna jest jawną wizją głównych kierunków reform systemu obronnego, które chce...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta