Jeden dokument nie potwierdzi nieściągalności wszystkich długów
Do kosztów mogą być zaliczone wierzytelności, których nieściągalność została udokumentowana postanowieniem o nieściągalności wydanym przez właściwy organ postępowania egzekucyjnego. Dokument taki ma być wydany dla każdej wierzytelności.
Spółka prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie wykonywania robót budowlanych. Kwoty należne z tytułu wykonania tych czynności stanowią dla niej przychód należny, uwzględniany przy ustalaniu podstawy opodatkowania CIT. W niektórych przypadkach dłużnicy nie płacą należnego jej wynagrodzenia w terminie przewidzianym w umowie lub w fakturze. Zdarza się, że spółka ma kilka lub więcej wierzytelności zaliczonych uprzednio do przychodów podatkowych, w stosunku do tego samego dłużnika, wynikających z tytułu realizacji tego samego kontraktu. W takich sytuacjach dochodzi swoich należności na drodze sądowej. Uzyskany tytuł wykonawczy jest podstawą do wszczęcia postępowania egzekucyjnego. Spółka dodała, że chodzi jej o przypadki, w których egzekucja wierzytelności z majątku dłużnika okazuje się bezskuteczna, tzn. komornik sądowy wydaje postanowienie o umorzeniu. Jednocześnie możliwe jest, że w momencie wydania takiego postanowienia w stosunku do jednej należności, inne wynikające z tego samego kontraktu budowlanego wobec tego samego dłużnika są dopiero dochodzone.
Spółka zapytała czy w przypadku, gdy nieściągalność jednej z kilku wierzytelności tego samego rodzaju, wynikających z tego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta