Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak niechcący pozbawić się prawa do najmu

15 września 2017 | Prawo w biznesie | Dorota Gajos-Kaniewska

NIERUCHOMOŚCI | Nie warto spieszyć się z wyprowadzką z wynajmowanego lokalu, jeśli żąda się ustalenia przez sąd istnienia stosunku najmu. Dorota Gajos-Kaniewska

Przekonała się o tym Barbara Z., która z takim żądaniem wystąpiła przeciwko swojej macosze. Kobieta od lat 90. zajmowała lokal użytkowy w budynku należącym do jej ojca. Prowadziła w nim działalność handlowo-usługową nie ponosząc z tego tytułu żadnych opłat. To się zmieniło, gdy nieruchomość przejęła żona ojca.

Z 30 lat zrobiło się 10

W 2005 r. ojciec podarował swojej żonie Krystynie L. 1/40 udziału w prawie własności nieruchomości (udziały stanowiły majątki odrębne współwłaścicieli), a kilka miesięcy później dokonał z żoną nieodpłatnego zniesienia współwłasności w ten sposób, że nieruchomość w całości otrzymała Krystyna L. Niedługo po tym ojciec namówił córkę do zawarcia umowy najmu z macochą. Przekonywał, że to umożliwi Barbarze Z. prowadzenie działalności gospodarczej w taki sposób, jak przed przekazaniem własności nieruchomości Krystynie L.

Zgodnie z umową zawartą ostatniego dnia 2005 r. firma Barbary Z. miała być najemcą przez określony czas – do 31 grudnia 2035 r., z możliwością przedłużenia. Barbara Z. miała płacić macosze czynsz w wysokości 100,04 zł miesięcznie. Strony postanowiły, że na wniosek najemcy umowa może zostać rozwiązana przez każdą ze stron z zachowaniem 3-miesięcznego terminu wypowiedzenia. W sprawach nieuregulowanych zastosowanie miały przepisy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10853

Wydanie: 10853

Spis treści
Zamów abonament