Polska podmiotowa
Otoczenie międzynarodowe jest trudne. Tylko od nas i naszych wspólnych wysiłków zależy, czy zmiany pójdą w pożądanym z punktu widzenia Polski kierunku – pisze minister spraw zagranicznych.
Witold Waszczykowski
Wśród priorytetowych wyzwań polskiej polityki zagranicznej na najbliższe lata są członkostwo Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ oraz przyszłość Europy po brexicie. Polska jest ważną częścią tej przyszłości, dlatego nasze interesy będą podmiotowo stawiane na arenie międzynarodowej.
Cztery zadania dyplomacji
Sezon polityczny rozpoczęliśmy dyskusją o strategicznych celach polityki zagranicznej. Okazją do takiej debaty była narada ambasadorów – tradycyjne spotkanie ambasadorów i kierowników przedstawicielstw dyplomatycznych, ponad 70 osób reprezentujących Polskę na wszystkich kontynentach oraz przy organizacjach międzynarodowych i kilkunastu kandydatów, którzy wkrótce obejmą stanowisko. Naradę, pierwszą za kadencji obecnego rządu, można traktować jako kluczowy moment dyskusji wewnątrz dyplomacji o tym, co czeka nas w najbliższym czasie.
Uczestnictwo w spotkaniu przedstawicieli najwyższych władz – w tym prezydenta, marszałków Sejmu i Senatu, pani premier i członków rządu – świadczy o zaangażowaniu całego państwa w realizację polskich interesów na arenie międzynarodowej. Jednolite rozumienie realistycznych, ale i ambitnych celów, pełne wykorzystanie synergii instrumentów i narzędzi – to niezbędne warunki sukcesu.
Podczas spotkania z dyplomatami prezydent wypowiedział...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta