Co za świadectwo udziałowe
Akcjonariusze funduszy
Co za świadectwo udziałowe
W czwartek Komisja Papierów Wartościowych dopuściła do publicznego obrotu piętnaście narodowychfunduszy inwestycyjnych. Od 12 maja posiadacze powszechnych świadectw udziałowych w zamian za nie będą mogli otrzymać akcje tych funduszy. Wymiana będzie prowadzona do 31 grudnia 1998 roku, apotem świadectwa utracą ważność.
Za każde świadectwo będzie przysługiwało piętnaście akcji we wszystkich NFI, po jednej w każdym funduszu. Same fundusze, zgodnie z zapowiedziami władz giełdy, w końcu czerwca tego roku znajdą się w notowaniach giełdowych.
Ile świadectw do wymiany
Udział przeciętnego obywatela w programie NFI zaczął się od odbioru świadectwa udziałowego. Uprawnione były do tego -- przypomnijmy -- osoby, które ukończyły 18 lat do końca 1994 roku, miały zameldowania na stałe w Polsce oraz polskie obywatelstwo. W okresie dystrybucji (od 22 XI 1995 roku do 22 XI 1996 roku) odebrano 25672257 świadectw, a przez 10 tygodni, przeznaczonych na reklamacje, wydano ich jeszcze ponad 183 tys. Łącznie na rynku pierwotnym znalazło się 25855, 6 tys. świadectw, a otrzymało je 95, 9 proc. uprawnionych dorosłych mieszkańców Polski.
W drugiej połowie br. będzie jeszcze drugi etap dystrybucji dla tych osób,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta