Język w języku
Szkice literackie Bohdana Zadury o poezji
Język w języku
Po zbiór literackich esejów Bohdana Zadury "Daj mu tam, gdzie go nie ma" warto sięgnąć co najmniej z dwu powodów: po pierwsze przez wzgląd na autora, po drugie -- z uwagi na zamanifestowaną w tej książce niekonwencjonalność, a więc oryginalność myślenia o poezji.
Bohdan Zadura -- rówieśnik czołowych poetów pokolenia Nowej Fali: Zagajewskiego, Barańczaka, Kornhausera -- nigdy nie należał do żadnych literackich grup. Nie ogłaszał generacyjnych manifestów, wypowiadał się wyłącznie we własnym imieniu, szedł swoją drogą, był niezależny pod względem artystycznym. Nic więc dziwnego, że jego twórczość poetycka i prozatorska -- począwszy od wydanych w roku 1968 dwóch książek: tomu poezji "W krajobrazie z amfor" i powieści "Lata spokojnego słońca" -- wymykała się krytyce, przekonanej, że w historii polskiej literatury...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta