Podstęp towarzysza Snieczkusa
Podstęp towarzysza Snieczkusa
JERZY HASZCZYńSKI
z Kłajpedy
Kłajpeda. W pierwszych dziesięcioleciach XX wieku rządzący zmieniali się tu kilkakrotnie -- Niemcy, krótko Francuzi, Litwini i znowu Niemcy. Za władzy radzieckiej początkowo zdominowana przez Rosjan, później, w tajemnicy przed Moskwą, lituanizowana przez litewskich komunistów. Dziś jako jedyny sę, by stać się gospodarczą stolicą kraju.
Miniaturowy Gdańsk
Dla urodzonego tu w 1937 roku Tomasa Venclovy, znanego litewskiego poety, Kłajpeda to taki miniaturowy Gdańsk, z kamienicami z muru pruskiego i podobną atmosferą. Gdy przyszedł tam na świat, miasto wraz z okolicami tworzyło autonomiczny Kraj Kłajpedzki -- przez Niemców zwany Memellande -- Kłajpeda była w zasadzie niemiecka, podobnie jak Gdańsk, i obecność Litwy ledwie się tam dało zauważyć. Litwini funkcjonowali w Kraju Kłajpedzkim jako mniejszość -- opowiada Tomas Venclova. -- Mój ojciec był nauczycielem w jedynym litewskim gimnazjum im. Witolda Wielkiego. Znajdował się t niać litewskość Kłajpedy. Poza tym w mieście było 8 albo 9 gimnazjów niemieckich. Gdy w 1939 r. Hitler odebrał Litwie Kłajpedę, większość Litwinów stamtąd wyjechała, w tym mój ojciec. Czyli mieszkałem w Kłajpedzie tylko przez dwa pierwsze lata mojego życia, ale lubię to miasto, trochę o nim pisałem,
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta