Bez korzyści z pomyłki
Urząd się myli
Bez korzyści z pomyłki
Skutków błędu popełnionego przez urząd nie wolno przerzucać na podatnika. Ta zasada była wielokrotnie eksponowana w orzecznictwie sądowym. Jednakże błąd urzędu nie może też być źródłem nieuzasadnionej korzyści dla strony. Takie stwierdzenie zawarł Naczelny Sąd Administracyjny w uzasadnieniu wyroku z 28 października 1996 r. (sygn. III SA 1070/ 95) .
W żadnym praworządnym państwie podatnik nie może być zwolniony z wynikającego z ustawy obowiązku zapłaty podatku tylko z tej przyczyny, że urzędnik popełnił błąd przy określeniu wysokości nie zapłaconej daniny -- stwierdził NSA. Dotyczy to tym bardziej sytuacji, gdy podatnik uzyskał w urzędzie błędną informację, że np. jakiś wydatek jest objęty ulgą, a nawet uzyskał, w związku z poniesieniem takiego wydatku, decyzję o zaniechaniu poboru podatku, gdy tymczasem ulga nie przysługuje. Podatnik nie może więc ponosić negatywnych skutków takiej pomyłki w postaci np. karnych odsetek za zwłokę, ale będzie obowiązany zapłacić podatek, jeżeli urząd wykryje pomyłkę.
NSA oddalił skargę spółki z o. o. na decyzję generalnego inspektora kontroli skarbowej stwierdzającą nieważność wyniku kontroli skarbowej w części dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, należnego od niej za 1993 r. Spółka przez część 1993 r. -- od 1 stycznia do 10 maja -- była objęta...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta