Urzędy skarbowe wyjaśniają wątpliwości dotyczące JPK_VAT
ROZMOWA | Ministerstwo Finansów apeluje, aby księgowi i biura rachunkowe uzgodnili z klientami odpowiednio wcześniejsze przekazywanie dokumentów za styczeń 2018 r. Umożliwi to sprawne przygotowanie oraz wysłanie JPK_VAT, a w efekcie pozwoli uniknąć korekt. Na pytania, dotyczące JPK_VAT, odpowiada Paweł Cybulski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, zastępca Szefa Krajowej Administracji Skarbowej.
Rz: Jakie zmiany w prawie podatkowym w 2018 r. są szczególnie ważne dla przedsiębiorców?
Jedna z najistotniejszych zmian dotyczy najmniejszych firm, także tych prowadzących jednoosobową działalność i będących „vatowcami". Od stycznia bieżącego roku wszystkie podmioty składające deklaracje VAT-7 lub VAT-7K, a więc również mikroprzedsiębiorcy, mają obowiązek prowadzenia elektronicznej ewidencji VAT i przesyłania jej do administracji skarbowej w formie jednolitego pliku kontrolnego – JPK_VAT. Już wcześniej takie informacje musiały przekazywać większe firmy. Wprowadzając JPK_VAT dla wszystkich „vatowców", domykamy ważny obszar związany z uszczelnianiem systemu podatkowego.
Co to oznacza dla przedsiębiorcy?
Dane, dotyczące zakupów i sprzedaży, znajdujące się na fakturach VAT, przedsiębiorcy będą musieli wysyłać do administracji skarbowej w postaci „zaszyfrowanej", właśnie w Jednolitym Pliku Kontrolnym VAT (JPK_VAT). Dane te będą na bieżąco analizowane przez urzędników. Gdy pojawią się wątpliwości, podatnik otrzyma informację o stwierdzonych niezgodnościach i będzie mógł złożyć korektę, bez konsekwencji karno-skarbowych.
Czy przy tym nowym obowiązku możemy mówić również o korzyściach dla przedsiębiorców?
Oczywiście. JPK daje przedsiębiorcom...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta