Fiskus błędnie zawęża bankom prawo do kosztów
Gwarancje udzielone dla każdego celu, nie tylko w związku z kredytem lub pożyczką, dają możliwość odliczenia związanych z nimi ewentualnych nieściągalnych wierzytelności.
We wniosku o interpretację bank wskazał, że udziela kilku rodzajów gwarancji, m.in. zabezpieczających kredyt, zwrotu zaliczki, przetargowe, celne, płatnicze czy najmu. W przypadku niewykonania zobowiązania głównego, to on wypłaca kwotę gwarancji. Nie zawsze udaje się odzyskać tę kwotę w drodze egzekucji. Pomimo podejmowanych działań zmierzających do uzyskania spłaty, w tym w ramach postępowania windykacyjnego, dochodzone wierzytelności z tytułu wypłaconych gwarancji często nie są spłacane. Wtedy dochodzi do spełnienia przesłanek umożliwiających odpisanie wierzytelności z tytułu wypłaconej gwarancji jako nieściągalnych. Bank zapytał, czy w razie braku spłat kwot wypłaconych tytułem gwarancji będzie uprawniony do zaliczenia poniesionych z tego tytułu strat do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 25 lit. c ustawy o CIT, jeżeli udokumentuje ich nieściągalność.
Fiskus odpowiedział, że tak, ale tylko w zakresie gwarancji zabezpieczających kredyt. Odmówił prawa do kosztów w przypadku pozostałych gwarancji. W ocenie urzędników, ustawodawca ogranicza zaliczenie do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta