Naprawa samochodu z OC sprawcy wypadku
Pomniki prawa przeszkadzają w rozliczeniach poszkodowanym, ubezpieczycielom i sądom.
I. Naprawa pojazdu po kolizji
Kodeks cywilny stanowi, że sposób naprawienia szkody zależy od decyzji poszkodowanego. Ten może wybierać między przywróceniem stanu poprzedniego lub zapłatą odpowiedniej sumy. I od razu pierwsza możliwość została ograniczona (zdanie drugie przepisu), bo nie można żądać przywrócenie stanu poprzedniego, gdyby to oznaczało dla zobowiązanego nadmierne trudności lub koszty.
W gospodarce rynkowej zastąpienie utraconego dobra innym jest możliwe prawie zawsze. Gdy zobowiązanie naprawienia szkody wynika z obowiązkowego OC i dotyczy naprawy samochodu, sytuacja się komplikuje.
Po pierwsze, w miejsce sprawcy wstępuje jego ubezpieczyciel, który staje się zobowiązanym i płatnikiem kosztów naprawy. Po drugie naprawę wykonuje zakład, któremu poszkodowany powierza nie tylko same czynności naprawcze, ale także ustalenie, jak wykonać naprawę i ile będzie kosztowała. Po trzecie poszkodowany może odstąpić od naprawy auta, sprzedać je w stanie uszkodzonym, samodzielnie naprawić. Ubezpieczyciel może też zażądać sprzedaży wraku i nie chcieć pokryć kosztów naprawy.
Nigdy też ubezpieczyciele nie deklarują przywrócenia stanu poprzedniego, bo odpowiednie przepisy każą im wypłacić odszkodowanie (art. 805 § 2 k.c.). W każdym jednak przypadku zakład ubezpieczeń powinien wykonać swoje zobowiązanie w terminie ustawowym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta