Zasady dokumentowania cen transferowych obowiązujące w grupie
Progi wyznaczające obowiązek dokumentacyjny należy odnosić do całej podatkowej grupy kapitałowej, a nie do poszczególnych podmiotów wchodzących w jej skład.
Zagadnienie cen transferowych w odniesieniu do podatkowych grup kapitałowych jest wciąż budzi wiele pytań. Najbardziej problematycznym zagadnieniem związanym z obszarem cen transferowych w podatkowej grupie kapitałowej (PGK) są zasady sporządzania dokumentacji oraz obliczania progów dokumentacyjnych.
Szczególny podatnik
Podatkowa grupa kapitałowa jest podmiotem prawnym, który mogą utworzyć co najmniej dwie spółki prawa handlowego, posiadające osobowość prawną. Spółki te muszą pozostawać w powiązaniach kapitałowych. PGK mogą tworzyć wyłącznie spółki akcyjne oraz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, mające siedzibę na terenie Polski. Na czele PGK musi stać spółka dominująca, która posiada co najmniej 75 proc. bezpośredniego udziału w kapitale zakładowym pozostałych spółek. Przeciętny kapitał zakładowy każdej ze spółek wchodzących w skład PGK nie może być niższy niż 500 000 zł. PGK może zostać utworzona na co najmniej trzy lata i niezbędne jest do tego zachowanie formy aktu notarialnego. PGK musi osiągać wskaźnik dochodowości wynoszący co najmniej 2 proc. w skali roku.
Znaczne korzyści
Z utworzenia podatkowej grupy kapitałowej wynikają różnego rodzaju korzyści. Jedną...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta