Przyjęcie czeku od kontrahenta to zmniejszenie jego należności
EWIDENCJA | W dobie pieniądza elektronicznego czeki rzadziej znajdują zastosowanie w obrocie gospodarczym. Jednak, obok karty płatniczej, wciąż służą przedsiębiorcom do firmowych rozliczeń , jako surogat środków pieniężnych. MAREK BAROWICZ
Czek to dokument będący papierem wartościowym, wystawiony w formie określonej przez prawo, zawierający skierowane do trasata (banku prowadzącego rachunek trasanta – wystawcy czeku) polecenie wypłacenia na rzecz remitenta (osoby, na którą wystawiono czek – wskazanej imiennie lub okaziciela) oznaczonej sumy pieniężnej ze środków znajdujących się w dyspozycji wystawcy czeku. Czek, w przeciwieństwie do weksla będącego zasadniczo źródłem kredytowania, pełni głównie funkcję płatniczą, jako środek regulowania zobowiązań. Dla swej ważności powinien on – co do zasady – zawierać następujące elementy (art. 1 prawa czekowego):
- nazwę „czek" w samym tekście dokumentu, w języku, w jakim go wystawiono,
- bezwarunkowe polecenie zapłacenia oznaczonej sumy pieniężnej,
- nazwisko osoby, która ma zapłacić (trasata),
- oznaczenie miejsca płatności,
- oznaczenie daty i miejsca wystawienia czeku,
- podpis wystawcy czeku.
Jeżeli czek zawiera wszystkie istotne elementy wymagane dla swojej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta