Państwo nie może tracić na spóźnieniach w firmie
orzeczenie | Kara umowna wypłacana za opóźnienie w wykonaniu usługi z winy samego wykonawcy nie może być jego kosztem. Aleksandra tarka
Koszty to ważna pozycja w rozliczeniu każdej firmy. Wiele wydatków, o które podatnicy chcą pomniejszać przychód napotyka jednak opór skarbówki. Dotyczy to zwłaszcza wydatków na odszkodowania, odstępne czy kary umowne. Z orzecznictwa wynika, że sądy każdą sprawę oceniają indywidualnie, ale nie godzą się, by koszty nietrafionych decyzji biznesowych obciążały budżet. Potwierdza to kolejny, wtorkowy wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Problem z czasem
W sprawie chodziło o kary umowne. We wniosku o interpretację spółka z branży informatycznej wyjaśniła, że na zlecenie swoich kontrahentów tworzy i wdraża scentralizowane, kompleksowe systemy i tworzy rozmaite projekty informatyczne. W umowach z nimi znajdują się klauzule o karach umownych za opóźnienia w wykonaniu usług (nieterminowe wykonanie) zarówno z winy spółki, jak i z przyczyn od niej niezależnych.
Firma tłumaczyła, że gdyby nie chciała zapłacić kary, to zamawiający...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta