Mniej pieniędzy na reformę Gowina
Podwyżki na uczelniach przełożone na następny rok, a wydatki na szkolnictwo nie będą uzależnione od PKB.
Będzie mniej środków na wdrożenie reformy nauki i szkolnictwa wyższego. Tak wynika z projektu ustawy przyjętego we wtorek przez Radę Ministrów.
– Wprowadzimy algorytm, który będzie prowadził z roku na rok w ciągu najbliższych dziesięciu lat do systematycznego podnoszenia nakładów na naukę w stosunku do poziomu PKB. Jeśli gospodarka będzie rosła np. o 4 proc., to wzrost nakładów na naukę w danym roku będzie nieco wyższy niż 4 proc. – poinformował wicepremier Gowin. Nakłady na naukę mają co roku przekraczać nieco j tempo wzrostu PKB. Wzrost wydatków na szkolnictwo wyższe ma zależeć od inflacji.
Polska zobowiązała się wobec Komisji Europejskiej, że do 2020 r. nakłady na naukę wzrosną do poziomu 1,7 proc. PKB. W tym roku ma być to zaledwie 0,45 proc. Wywiązanie się z obietnic będzie więc nierealne. A i tak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta