Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fiskus walcuje firmy dbające o polskie drogi

21 marca 2018 | Ekonomia
Rynek prac związanych z bieżącym utrzymaniem dróg stale rośnie.  model kompleksowego utrzymania staje się dominującym
źródło: Rzeczpospolita
Rynek prac związanych z bieżącym utrzymaniem dróg stale rośnie. model kompleksowego utrzymania staje się dominującym

infrastruktura | Niejasności co do wysokości stawek podatku VAT mogą finansowo wykończyć co najmniej pół setki firm zajmujących się bieżącym utrzymaniem dróg. To kolejny problem budowlańców. Adam woźniak

Firmy zajmujące się utrzymaniem dróg muszą dopłacać fiskusowi miliony złotych. Według urzędów skarbowych stosowały w realizacji kontraktów kompleksowych zbyt niską, 8-procentową (zamiast 23-proc.) stawkę podatku VAT, choć taką właśnie – na dany rodzaj prac – narzucał inwestor, czyli Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Jak twierdzi Ogólnopolska Izba Gospodarcza Drogownictwa (OIGD), sprawa obecnie dotyczy co najmniej 50 firm zajmujących się utrzymaniem dróg, zarówno liderów branży, jak i niewielkich spółek. Ta liczba może się jednak zwiększyć, bo kontrole skarbowe objęły dopiero część wykonawców.

– Szacujemy, że skala dopłat do 23-procentowego VAT, jakim zostaną obciążeni przedsiębiorcy, na pewno przekroczy 100 mln zł – mówi Barbara Dzieciuchowicz, prezes OIGD. Niektóre firmy mogą przez to upaść.

Muszą dopłacać miliony złotych

Źródłem kłopotów było wcześniejsze zróżnicowanie stawek – 8 i 23 proc. na różne rodzaje zleceń, co jeszcze na początku dekady bez problemu akceptowały urzędy skarbowe. Ale w 2014 r. sytuacja się zmieniła.

– Minister finansów zaczął ujednolicać...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11007

Wydanie: 11007

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament