Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Metr mierzony światłem

27 października 2018 | Plus Minus | Krzysztof Kowalski
Wzorzec kilograma jest walcem o średnicy i wysokości 39 mm. Składa się z platyny (90 proc.) i irydu (10 proc.). Problem w tym, że z biegiem czasu traci na wadze  w stosunku do jego definicji teoretycznej
źródło: J.L. Lee/NIST
Wzorzec kilograma jest walcem o średnicy i wysokości 39 mm. Składa się z platyny (90 proc.) i irydu (10 proc.). Problem w tym, że z biegiem czasu traci na wadze w stosunku do jego definicji teoretycznej

Od listopada kilogram nie będzie już taki jak kiedyś. Jego wzorzec, przechowywany w Sèvres, dawno przestał pełnić swoją rolę. By na nowo go zdefiniować, sięgnięto po mechanikę kwantową.

Kilogram nie będzie już tym samym kilogramem co obecnie. Ale bez paniki, nie chodzi o gigantyczny ogólnoświatowy spisek zmierzający do tego, żeby miliony zwykłych ludzi płaciły więcej za kilogram ziemniaków, żeby trzeba było przeskalować wagi sklepowe i te domowe, bezlitośnie pokazujące nadwagę. Zmiana, która nastąpi, nie będzie dotyczyć instrumentów pomiarowych używanych w codziennym życiu, zauważą ją jedynie naukowcy. Ale dla nich będzie miała znaczenie.

Gruntownej zmianie ulegną definicje czterech jednostek, będą to: kilogram, amper, mol i kelvin (jeden stopień w skali Kelvina). Jednostki te, należące do międzynarodowego systemu miar i wag, zostaną zdefiniowane w oparciu o bardziej solidne podstawy, niż ma to miejsce dotychczas, nie będą zależały od parametrów podatnych na zmiany. Zamiast tego będą związane z niezmiennymi stałymi fizycznymi. Zmiana ta dokona się podczas konferencji na temat miar i wag w Wersalu, między 13 a 16 listopada bieżącego roku.

Miara naukowa i sklepowa

Czemu ma służyć ta modyfikacja? Wymagania dotyczące precyzji w badaniach naukowych, w nowoczesnych technologiach zmieniają się i są coraz wyższe. Jednostki miar powinny pozostawać w zgodzie z tymi rosnącymi wymaganiami.

Metr już dawno „zdecydował się" na stanowczy krok. Poprzednia definicja ustalała się kilkadziesiąt lat, pod koniec XIX wieku przyjęto, że jest to...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11191

Wydanie: 11191

Zamów abonament