Słownik polityczny Jana Pawła II
Zasadniczym elementem odnowy demokracji XXI w. jest odnowa moralna i kulturowa – powrót do „życia w prawdzie", który pomógł wyzwolić od komunizmu Europę Środkowo-Wschodnią.
Przemawiając na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych 5 października 1995 r., papież Jan Paweł II wysławiał „niezwykłe i globalne przyspieszenie procesu dążenia do wolności, który stanowi jedną z głównych sił napędowych ludzkiej historii". Jak zauważył, „w każdym zakątku ziemi ludzie (...) podjęli ryzyko wolności". W ich odwadze dostrzegł podstawę do nadziei, że – jak to ujął – „łzy naszego (XX – red.) stulecia przygotowały ziemię na nową wiosnę ludzkiego ducha".
Dziś, gdy obchodzimy 40. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na biskupa Rzymu, demokracji zagrażają zarówno zewnętrzni wrogowie, jak i wewnętrzne nieporozumienia i spory. Dlatego nie powinniśmy zapominać świadectwa nadziei Jana Pawła II. Nie ograniczała się ona do jego własnego narodu – obejmowała całą ludzkość. Powinniśmy równocześnie pamiętać jego nadzieję na to, że nowe demokracje Europy Środkowej i Wschodniej odegrają istotną rolę w demokracji XXI w. Uwolniwszy się od tyranii dzięki mocy prawdy, sumienia i solidarności, nowi członkowie demokratycznej rodziny winni przypominać starszym kuzynom, że wolności nie da się oddzielić od prawdy ani od cnoty – bez poważnego uszczerbku dla demokracji i wolnego społeczeństwa.
Nie wyobrażam sobie, by Jan Paweł II był zadowolony ze stanu dzisiejszych demokracji w świecie – zarówno dawnych, jak i nowych. Dlatego przy okazji tej rocznicy być może mogłoby okazać się dla...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta