Jest szansa, by wznowić procesy
Postępowanie cywilne | Gdy sąd niewłaściwie wykłada prawo
Postępowanie nakazowe, zwłaszcza gdy powód pozywa na podstawie weksla, jest sposobem na szybszą windykację. Sąd wydaje nakaz zapłaty na podstawie weksla, którego prawdziwość i treść nie nasuwa wątpliwości. Może odmówić tylko w ściśle określonych wypadkach. Z chwilą wydania nakaz stanowi tytuł zabezpieczenia. Jeśli zatem sąd, na żądanie pozwanego, nie ograniczy zabezpieczenia albo nie wstrzyma wykonania nakazu, jest on instrumentem umożliwiającym windykację, i to mimo prowadzonego postępowania.
Dwa ważne wyroki
Jeśli pozwany zamierza zaskarżyć nakaz, musi w ciągu dwóch tygodni od doręczenia wnieść zarzuty. Postępowanie nakazowe jest stosunkowo tanie dla wierzyciela. Powód, wnosząc pozew, uiszcza 1,25 proc. dochodzonej kwoty, a pozwany, składając zarzuty, 3,75 proc. kwoty z pozwu. Powoduje to, że weksel jest popularnym instrumentem zabezpieczającym zapłatę wierzytelności z umów.
We wrześniu 2018 r. Trybunał Sprawiedliwości UE wydał dwa wyroki. W ich efekcie niemożliwe wydaje się rozpoznanie sprawy w postępowaniu nakazowym prowadzonym na podstawie weksla wobec konsumenta. W pierwszym wyroku 13 września 2018 r., w polskiej sprawie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta