Na jakim etapie postępowania żądać potwierdzenia współpracy
Zamawiający może żądać złożenia umowy regulującej współpracę między podmiotami wspólnie ubiegającymi się o udzielenie zamówienia publicznego dopiero po wyborze oferty tych wykonawców, a przed podpisaniem umowy w sprawie zamówienia.
Zawieranie umów regulujących współpracę przedsiębiorców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia publicznego w postępowaniach prowadzonych na podstawie przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych (ustawa PZP) jest powszechną praktyką. Formy tych umów są różne, w praktyce spotykamy m.in. umowy spółki cywilnej, porozumienia regulujące współpracę podmiotów, a najczęściej są to umowy konsorcjum.
Odrębne warunki dla wykonawców
Bez wątpienia treść umowy regulująca współpracę przedsiębiorców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia może okazać się istotna dla zamawiającego. Może mu bowiem zależeć, ze względu na specyfikę zamówienia, aby udział podmiotów w wykonaniu zamówienia był równy albo, aby określone części zamówienia wykonywał ten z przedsiębiorców, który posiada wymagane uprawnienia i doświadczenie do wykonania danej części zamówienia. W tym celu ustawodawca, nowelizacją ustawy PZP, która weszła w życie w 28 lipca 2016 r . wyposażył zamawiającego (zgodnie z art. 23 ust. 6 ustawy PZP) w uprawnienia do określenia warunków realizacji zamówienia przez wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia w inny sposób niż w przypadku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta